advertise
دستگاه تولید سنگ رودخانه ای

دستگاه تولید سنگ رودخانه ای

برخی افراد تصور می کنند قلوه سنگ هایی که در فروشگاه سنگ به فروش می رسند از بستر رودخانه ها جمع آوری گشته اند. این باور احتمالا به این خاطر وجود دارد که این اشخاص نام دستگاه تولید سنگ رودخانه ای را تا به حال نشنیده اند. در حقیقت در زمان های گذشته سنگ ها به همین ترتیب از رودخانه ها تهیه می شدند و سپس به فروش می رسیدند. این امر قاعدتا آسیب زیادی به محیط زیست وارد می نماید و نمی تواند پاسخگوی نیاز امروزه باشد. در ادامه مقاله دستگاه تولید سنگ رودخانه ای در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد. بهتر است ابتدا مقدمه ای را که تیم نویسندگی سنگ کویرات تهیه نموده مطالعه بفرمایید و سپس با روش سنتی تهیه سنگ قلوه آشنا گردید. و در نهایت از آنچه که لازم است در مورد دستگاه تولید سنگ رودخانه ای بدانید اطلاع یابید. تغییرات ایجاد شده در شیوه زندگی افراد، آن ها را به سمت محافظت بیشتر از طبیعت و استفاده از مواد و مصالح پایدار برای ساخت و تزیین منازل و املاک خود هدایت کرده است. مواد معدنی مانند سنگ‌ های رودخانه ای به راحتی از بین نمی ‌روند و مثل مواد گیاهی یا خرده‌ های چوب شسته نمی ‌شوند، بسترهای کاشت طولانی ‌تر ایجاد می ‌کنند و به طراحان این امکان را می ‌دهند تا به راحتی مناظر و المان هایی مانند مسیرها، پله ها و دیوار های سنگی و یا پاسیوهای کوچک ایجاد کنند. به همین جهت به کارگیری سنگ رودخانه ای به عضوی ماندگار در طراحی های مدرن صنعت ساختمان تبدیل شده است. سنگ رودخانه در فروشگاه های مصالح مدرن و کارخانه های تولیدی در دسترس هستند. با خرید هر تن سنگ رودخانه در هزینه های نگهداری محوطه عدد بزرگی صرفه‌جویی می کنید. اما آیا می دانید محل و نحوه تهیه سنگ رودخانه به چه صورت می باشد. ممکن است تا به حال نام دستگاه تولید سنگ رودخانه ای به گوشتان نخورده باشد. در سالیان دور سنگ های رودخانه ای از بستر رودخانه ها جمع آوری شده و به صورت فله ای به فروش می رسید. اما این روش از تهیه و فروش به بن بست رسید. چرا که سنگ ها به صورت مخلوطی از سنگ های ریز و درشت و رنگارنگ عرضه می شد و پس از اجرا در محوطه مورد نظر ناهماهنگی و بی نظمی زیادی ایجاد می کرد.

سنگ کویرات

سنگ کویرات

نکته مهم بعدی که علت اصلی توقف استفاده از سنگ های کف رودخانه به شمار می رود آسیبی است که جمع آوری این سنگ ها به طبیعت و منابع آبی وارد می کرد. به همین علت رویکرد جدیدی در حوزه معماری و مصالح مدرن ایجاد شد که بجای استفاده از سنگ بستر رودخانه به تولید این سنگ ها با کمک دستگاه تولید سنگ رودخانه ای به روش مصنوعی پرداخته شود که علاوه بر ایجاد اشتغال، در حفظ و نگهداری محیط زیست و منابع طبیعی هم گامی ارزشمند برداشته شود. در ادامه به مقایسه سنگ های تولید شده به روش مصنوعی با دستگاه تولید سنگ رودخانه ای و سنگ های طبیعی بستر رودخانه می پردازیم. در روش تولید و فرآوری سنگ رودخانه ای به صورت مصنوعی با دستگاه تولید سنگ رودخانه ای مواد اولیه از معادن سنگ دارای مجوز بهره برداری تهیه می شود. این سنگ ها با توجه به محل پیدایش، رنگ و جنس های متفاوتی دارند. مثلا برای تهیه سنگ سفید از معادن سنگ سفید چینی الیگودرز، ازنا و سایر معادن استان لرستان استفاده می شود. سنگ های مشکی از معادن نجف آباد اصفهان و سنگ های قرمز از معادن آذر شهر استخراج می شوند. پس نتیجه می گیریم که سنگ های رودخانه ای دارای ماهیتی طبیعی هستند و فقط به روش مصنوعی تولید می شوند و هیچگونه ماده شیمیایی و یا غیرطبیعی در ساخت آن ها دخیل نمی باشد. بنابراین استفاده از دستگاه تولید سنگ رودخانه ای بدین معنی نیست که این سنگ ها کاملا ساخته دست انسان هستند. در مرحله بعدی پس از انتقال لاشه های بزرگ سنگ به کارخانه تولیدی با استفاده از دستگاه های مخصوص مانند دستگاه تولید سنگ رودخانه ای، سنگ ها به صورت کنترل شده و تحت نظارت خرد می شوند تا از ایجاد ترک های غیراصولی و آسیب در سنگ جلوگیری شود. این مرحله مشابه کنده شدن سنگ ها به دلیل فشار وارد شده از سمت آب به لاشه های بزرگ سنگ موجود در مسیر رودخانه است. در مرحله بعدی سنگ ها درون دستگاه تولید سنگ رودخانه ای قرار داده می شوند تا با ایجاد سایش، گرد و صیقلی شده و شکل بگیرند. جنس و سختی سنگ مصرفی باید به اندازه ای باشد که قابلیت گرد شدن داشته باشد. درصورت زیاد بود سختی سنگ مثل سنگ گرانیت، این مرحله با شکست مواجه خواهد شد.


پس شناخت و انتخاب سنگ مناسب یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در تولید قلوه سنگ با کیفیت و اصولی به کمک دستگاه تولید سنگ رودخانه ای می باشد. سنگ های موجود در کف رودخانه، دارای نرمی و صیقل خاصی هستند. برای شبیه سازی این قسمت یا به اصططلاح پولیش دادن سنگ های گرد شده از به کمک دستگاه تولید سنگ رودخانه ای استفاده می شود که کاملا شبیه ساز حرکت آب رودخانه بوده و باعث نرم و پولیش شدن سطح قلوه سنگ شده و از طرف دیگر گرد و خاک های روی سنگ را کاملا تمیز می کند. در ادامه به بیان سایزبندی سنگ رودخانه می پردازیم. تقسیم بندی استاندارد برای سایز سنگ های تولید شده به کمک دستگاه تولید سنگ رودخانه ای به صورتی است که در ادامه بیان می گردد. سایز یک تا سه سانتی متر، سایز سه تا پنج سانتی متر، سایز پنج تا هفت سانتی متر، سایز هفت تا نه سانتی متر، سایز نه تا دوازده سانتی متر، سایز دوازده تا پانزده سانتی متر و سایز پانزده تا بیست سانتی متر. اکنون که اطلاعات کافی در مورد نحوه تهیه و تولید سنگ های رودخانه ای با دستگاه تولید سنگ رودخانه ای را داریم به توضیح برخی ویژگی های سنگ های با کیفیت می پردازیم. از آنجاییکه این سنگ ها اغلب در محیط باز و در معرض تابش آفتاب و جریان آب مورد استفاده قرار می گیرند باید در برابر تغییرات دمایی بسیار مقاوم باشند. همچنین میزان جذب آب سنگ باید بسیار کم باشد. پس سنگ با کیفیتی که جذب آب حداقلی دارد و مقاوم به تغییر دمایی است پس از گذشت چندین سال با وجود بارش برف و باران و سرما و گرمای شدید هیچگونه آسیبی نخواهد دید. بعضی از سنگ های بی کیفیت به علت آهکی بودن و جذب آب بسیار بالا پس از گذشت مدت اندکی شکسته و به پودر تبدیل می شود. بهترین روش برای تشخیص توجه به رنگ قلوه سنگ است. سنگ با کیفیتی که با دستگاه تولید سنگ رودخانه ای تولید شده دارای رنگ سفید مایل به زرد بوده ولی سنگ تقلبی کاملا سفید و دارای رگه های ریزی از رنگ طوسی می باشد. همچنین سنگ با کیفیت به سختی می شکند یا اصلا نمی شکند ولی سنگ بی کیفیت به راحتی شکسته و داخلش دارای ساختار پودری و آهکی می باشد. نکته مهم دیگر پولیش خوردن سنگ است. بعضی از تولید کنندگان برای کاهش هزینه تمام شده تولید خود و یا به علت نداشتن دستگاه تولید سنگ رودخانه ای مخصوص، سنگ ها را پولیش نمی دهند.

سنگ کویرات

سنگ کویرات

وقتی سنگ پولیش داده نشود خلل و فرج بسیار زیادی روی سطح سنگ باقی خواهد ماند که در آینده و طی استفاده این حفره ها با آلودگی و خاک پر شده و رنگ سنگ سیاه و کدر می شود و دیگر پاک نخواهد شد. اما سنگ پولیش خورده در دستگاه تولید سنگ رودخانه ای آلودگی ها را جذب نمی کند و به راحتی و با شستشو با آب تمیز خواهد شد. نکته آخر در مورد کاربرد سنگ های رودخانه ای در طراحی و معماری سنتی و مدرن است. به جرات می توان گفت قلوه سنگ های رودخانه ای جزو معدود مصالحی هستند که در هر سبکی از معماری کاربرد دارند. شاید به همین خاطر است که امروزه اشخاص بسیاری اقدام به تولید این سنگ با دستگاه تولید سنگ رودخانه ای نموده اند. در معماری های سنتی که بیشتر تمرکز بر روی استفاده از المان های طبیعی مانند درخت و رودخانه و جوی آب است می توان از سنگ های رودخانه ای برای تداعی مسیر طبیعی آب استفاده کرد. علاوه بر این قلوه سنگ های رودخانه ای برای ایجاد نماهای سنتی و روستایی که با سنگ ساخته می شدند بسیار مناسب هستند. همچنین استفاده از آن ها در کف سازی می تواند حالت نوستالژیکی به ملک شما دهد. در معماری مدرن نیز استفاده از سنگ رودخانه ای در کنار سایر مصالح مدرن مانند چمن مصنوعی، بتن اکسپوز، شیشه، چوب و ترموود نیز بسیار چشمگیر بوده و زیبایی صد چندانی به طراحی می بخشد. یکی از آسان ترین روش ها برای تهیه سنگ رودخانه ای با کیفیت و رعایت نکات گفته شده در مقاله دستگاه تولید سنگ رودخانه ای، خرید از فروشگاه ها و تولید کنندگان معتبر است. یکی از معتبرترین فروشگاه های سنگ رودخانه ای مجموعه سنگ کویرات می باشد که با به کارگیری تجربه چندین ساله در عرصه تولید انواع سنگ اقدام به تولید سنگ رودخانه ای به کمک دستگاه تولید سنگ رودخانه ای نموده است. شما می توانید جهت مشاهده لیست محصولات به قسمت فروشگاه وب سایت سنگ کویرات سری بزنید. همچنین پشتیبانان این مجموعه به صورت بیست و چهار ساعته در خدمت مشتریان گرامی هستند تا در صورت وجود هرگونه ابهام آنان را یاری نمایند. مجموعه سنگ کویرات کلکسیونی بی نظیر از انواع سنگ را عرضه می دارد و بدین ترتیب با وجود این مجموعه از مراجعه به دیگر فروشگاه ها بی نیاز خواهید بود.